KRONIKA WYDARZEŃ ROKU LITURGICZNEGO 2020/2021

06 grudnia 2020 r. - Rekolekcje Adwentowe
Trwają w naszej parafii Rekolekcje Adwentowe, potrwają do 08 grudnia. Prowadzi proboszcz z parafi w Węgielsztynie ks. Tomasz Sikorski - były wikariusz w naszej parafii.

14 grudnia 2020 r. -
W naszej świątyni został zamontowany witraż Cud w Kanie Galilejskiej. Jest to dar dla naszej parafii Księdza Prałata Przemysława Rogowskiego.


25 grudnia 2020 r. - Boże Narodzenie
Po Adwentowym okresie wyczekiwania spotkaliśmy się na uroczystej Pasterce, by przy blasku gwiazd powitać narodzonego Zbawcę świata, którego w swym miłosierdziu raczył nam dać Bóg – Stwórca świata.
Po raz pierwszy w historii naszego Kościoła nie było spotkania opłatkowego z wiernymi.
Msza Święta koncelebrowana rozpoczęła się od odśpiewania kolędy: Wśród nocnej ciszy.
W słowie wygłoszonym do przybyłych nielicznie, ze względu na ograniczenia sanitarne, wiernych ks. proboszcz wskazał na szczególność chwili, w której przyszło nam przeżywać tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, zaś na zakończenie Mszy św. przekazał nam, naszym rodzinom, wszystkim parafianom i ich gościom życzenia owocnego przeżycia Świąt.

17 lutego 2021 R. - Środa Popielcowa.
W czasie każdej Mszy Św. kapłani posypali głowy nasze popiołem na znak pokuty i nawrócenia.
Obrzęd posypywania głów popiołem w Liturgii Środy Popielcowej ma uświadomić nam dwie sprawy: przemijalność życia ludzkiego (z prochu powstałeś i w proch się obrócisz) oraz potrzebę przemiany i nawrócenia do Boga (nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię). Te dwie kwestie stanowią istotę dobrego przeżycia całego Wielkiego Postu, by później z prawdziwie godną postawą chrześcijanina przeżyć Uroczystości Paschalne.


28 lutego 2021 r.
Na Mszy Św. o godz. 11.30 zostały poświęcone Modlitewniki i rozdane dzieciom, które w tym roku przystąpią do I Komunii Świętej.


05 marca 2021 r.
Rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne , które potrwają do niedzieli tj. do 07 marca. Rekolekcje prowadzi Ks. Prałat Jerzy Owsianka - proboszcz parafii M. B. Częstochowskiej w Augustowie.
W tym szczególnym czasie Łaski serdecznie zapraszamy wszystkich parafian, i nie tylko parafian, do wzięcia udziału w rekolekcjach.

08 marca 2021 r.
Dziś w kościele montowany jest czwarty witraż - III Tajemnica Światła „Głoszenie Królestwa Bożego”.


28 marca 2021 r. - Niedziela Palmowa
Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.
Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Tak też było i w naszej parafii.


Triduum Paschalne:
01 kwietnia 2021r. - Wielki Czwartek
Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Zamilkły dzwony towarzyszące nam zwykle podczas Mszy św.. Zamiast tego słuchaliśmy prostego dźwięku kołatek. Ostatnią częścią Liturgii było uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakrament do Ołtarza Wystawienia tzw. Ciemnicy.
W tym też dniu dziękowaliśmy naszym kapłanom za posługę kapłańską i duszpasterską.
Po zakończonej uroczystości służba liturgiczna zdjęła z ołtarza obrusy.
W świątyni zapanowała cisza - wierni rozpoczęli adorację Jezusa w Ciemnicy.

02 kwietnia 2021r. - Wielki Piątek
Wielki Piątek - dzień ukrzyżowania Pana Jezusa. Dzisiejsze obrzędy Liturgiczne rozpoczęła uroczysta procesja. Po Liturgii Słowa i Modlitwy Powszechnej rozpoczęła się adoracja Krzyża. Ostatnim elementem Wielkopiątkowej Liturgii było przeniesienie Jezusa Eucharystycznego do Grobu.

03 kwietnia 2021r. - Wielka Sobota
Wielka Sobota - apogeum Triduum Paschalnego.

W Wielką Sobotę - Wigilię Paschalną - przeżywaliśmy powtórnie wydarzenia będące podstawą naszej wiary. Uroczystość rozpoczęła się Liturgią Światła - poświęcenie ognia. W Liturgii Słowa usłyszeliśmy dziewięć czytań przedstawiających Boski plan zbawienia, którego szczytem jest Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. W trakcie Liturgii Chrzcielnej odnowiliśmy przyrzeczenia Chrztu Świętego. Ostatnim elementem obrzędów liturgicznych Wigilii Paschalnej była Eucharystia. 


04 kwietnia 2021r. - Wielkanoc
W niedzielę, 04 kwietnia o godz. 6.00 została odprawiona Msza Święta Rezurekcyjna , której przewodniczył ks. Proboszcz.
Wierni wzięli udział w procesji, która w tym roku odbyła się w kościele. Procesja Rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa.


23 kwietnia 2021 r.- Uroczystość Świętego Wojciecha, odpust parafialny
Dzisiaj obchodziliśmy Uroczystość Św. Wojciecha , Biskupa i Męczennika głównego patrona Polski, Diecezji Ełckiej i naszej Parafii. Uroczysta Msza św. odpustowa odprawiona została o godz. 18.00. Mszy św. przewodniczył Dziekan - Ks. Tadeusz Rynkiewicz, Słowo Boże wygłosił Ks. Prałat Lech Łuba.


08 maja 2021 r.
Na posesji kościelnej został posadzony świerk z poświęconych nasion przez Papieża Franciszka w Watykanie dnia 07 grudnia 2017 r.


29 maja 2021 r. - I Komunia Święta Dzieci
Dziś, jak w latach ubiegłych Dzieci naszej Parafii w czasie Mszy Świętej o godz. 10,00 przystąpiły poraz pierwszy do Komunii Świętej - przyjęły Jezusa Eucharystycznego do swoich serc.
Jest to wielka uroczystość w naszej parafii ale przede wszystkich ważna chwila dla samych dzieci i ich rodzin. Jezus zamieszkał w sercach dzieci.
Życzymy aby Pan Jezus nie opuścił tego cudownego mieszkania jakim jest Serce Dziecka.


03 czerwca 2021 r. - Boże Ciało.
Dziś obchodzimy w Kościele Katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
W tym tak trudnym czasie w naszej parafii Procesja Bożego Ciała przeszła do czterech ołtarzy zbudowanych wokół kościoła.


25 lipca 2021 r. - Św. Krzysztofa patrona kierowców i podróżujących.
Z tej okazji po każdej Mszy Św. zostały poświęcone pojazdy.


W niedzielę 3 października 2021 roku, na wszystkich Mszach świętych gościliśmy panią Helenę Pyz z Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach, która przybyła do nas w celu pozyskania środków potrzebnych do jego funkcjonowania. Ośrodek powstał w 1969 roku dzięki inicjatywie ks. Adama Wiśniewskiego (pallotyna) i siostry Barbary Birczyńskiej. Pani dr. Helena Pyz jest kontynuatorką ich działa. W Polsce koordynacją pomocy dla Ośrodka zajmuje się Sekretariat Misyjny Jeevodaya przy Instytucie Prymasa Wyszyńskiego oraz Fundacja Heleny Pyz Świt Życia.

Ośrodek Jeevodaja, co w sanskrycie oznacza – świt życia – jest charytatywną placówką leczniczo-wychowawczą dla osób dotkniętych trądem oraz dla ich rodzin. Położony jest we wsi Gatapar – gdzieś w sercu sub-kontynentu indyjskiego. W Ośrodku znajduje się kościół, szkoły, internat, przychodnia lekarska, domy pracowników, warsztaty i budynki gospodarcze.

Pani dr Helena Pyz pracuje w Ośrodku dla Trędowatych od ponad trzydziestu lat. W trakcie wizyty w naszej parafii podzieliła się z nami refleksjami na temat swej pracy w Indiach i odpowiadała na pytania uczestników, także po zakończeniu spotkania, u wrót naszego kościoła.


14 listopada 2021 r.
W Niedzielę 14 listopada włączyliśmy się do zainicjowanych przez ks. biskupa Jerzego Mazura diecezjalnych modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych w Kościele Katolickim, szczególnie w Diecezji Ełckiej. Modliliśmy się do środy włącznie. Każdego dnia na godzinę przed Mszą św. wieczorną odbywało się Nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

Odwiedziny naszej strony

Polska 96,8% Polska
Stany Zjednoczone 2,3% Stany Zjednoczone

Razem:

28

Krajów
00008887
Dzisiaj: 10
Wczoraj: 14
Ten tydzień: 59
Ten miesiąc: 605
Razem: 8.887