Zaproszenia na pielgrzymki piesze

Serdecznie zapraszamy do udziału w 32. Ełckiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę w dniach 28 lipca - 11 sierpnia 2024. Koszt pielgrzymki wynosi 300 zł. Zapisy od 16 czerwca u opiekuna grupy ks. Piotra Swędrowskiego - tel. 538 429 799 lub ks. Wojciecha Kondratowicza - tel. 512 826 763. Spotkania dla osób zainteresowanych odbędą się w par. bł. Anieli Salawy w Suwałkach w dniach 23 czerwca i 21 lipca o godzinie 19.00.

15 lipca 2024 roku, pod hasłem „Rodzina Święta”, już po raz 34. wyruszy Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie.

Podczas tegorocznego podążania przed tron Pani Miłosierdzia, pielgrzymi będą mogli pochylić się nad tajemnicą i ogromną rolą rodziny oraz małżeństwa w życiu człowieka. Przez codzienne uczestnictwo w Eucharystii, słuchanie konferencji, modlitwę i przede wszystkim przez wyrzeczenia i trudy związane z pielgrzymowaniem, pątnicy będą mogli zawierzać swoje rodziny, swoich najbliższych Maryi, Królowej Rodzin.

Pielgrzymka rozpocznie się uroczystą Mszą świętą, 15 lipca o godz. 7.00 w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Następnie, o godzinie 9.00 pielgrzymi wyruszą na szlak, aby przez 10 kolejnych dni błagać Maryję o pomoc i wstawiennictwo w codziennych sprawach.

Tradycyjnie już pielgrzymka podzielona jest na grupy oznaczone kolorami. Grupy pomarańczowa, biała i żółta są grupami prowadzonymi przez Salezjanów. W grupach tych pielgrzymuje duża ilość młodzieży, charakter grup jest bardzo radosny i spontaniczny.

Grupy zielona i niebieska to grupy prowadzone przez Pallotynów, charakteryzujące się szczególną pobożnością Maryjną i misyjną, natomiast grupa czerwono-złota to grupa diecezjalna, która cechuje się pięknem tradycyjnej modlitwy.

Wszystkie grupy tworzą piękną mozaikę, która przedstawia różnorodność wiernych w Kościele. Każdy na pewno znajdzie dla siebie miejsce!

24 lipca o godz. 12.00 czasu litewskiego (11.00 czasu polskiego) odbędzie się uroczysta Msza święta w Ostrej Bramie w Wilnie na zakończenie pielgrzymki. Zapisy na te rekolekcje w drodze rozpoczną się w poniedziałek, 17 czerwca. Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy na pielgrzymkę

W ramach przeżywania Kongresu Eucharystycznego zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do Sokółki oraz innych sanktuariów Podlasia. Informacje i zgłoszenia przyjmuje ks. Przemek.

Tworzenie Kaplicy Wieczystej Adoracji

Szczegółowe informacje o powstającym dziele Wieczystej Adoracji w Suwałkach dostępne są na stronie Facebook`a

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych – wybrane fragmenty

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce [...], wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

[...] Wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. [...].

1. Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: klasy I-III i klasy IV-VIII [...] Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.
  2. Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.
  3. Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.
  4. Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej tygodniowo.

Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. [...].

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). [...]

Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. [...].

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych

Stegna, 23 maja 2024 r.