KRONIKA WYDARZEŃ ROKU LITURGICZNEGO 2015/2016

06 grudnia 2015 r.
Rozpoczęły się parafialne Rekolekcje Adwentowy, które prowadzi Ks. dr Antoni Skowroński, Rektor W.S.D w Ełku. Rekolekcje trwać będą do 08 grudnia.


11 grudnia 2015 r.
Po Mszy świętej o godz. 18.00 odbyło się czuwanie Adwentowe i adoracja Najświętszego Sakramentu.


20 grudnia 2015 r.
W niedzielę, w przeddzień imienin ks. Tomasza, który od kilku już dobrych lat pełni w naszej parafii posługę wikariusza, złożyliśmy mu najserdeczniejsze życzenia imieninowe.
Księże Tomaszu dziękujemy za Twoją pracę na rzecz naszej parafii, za dobro i ducha, które zostawiasz wśród nas. Życzymy błogosławieństwa Bożego i obfitych darów Ducha Świętego na każdy dzień. Zapewniamy także o pamięci w modlitwie.
Szczęść Boże!

24-25 grudnia 2015 r. -
W Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 23.00 wierni tradycyjnie zebrali się w świątyni na modlitwę różańcową. O godz. 23.30 rozpoczęło się spotkanie opłatkowe. Ks. Proboszcz, ks. Wikary i Alumn Patryk podzielili się opłatkiem z parafianami i gośćmi. Śpiewano kolędy.
O godzinie 24.00 odprawiona została Pasterka, której przewodniczył Ks. Wiesław Śliwczyński, proboszcz naszej parafii.


27 grudnia 2015 r.
Po Mszy Świętej o godz. 11.30 członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowych przy ul. Przytorowej wystawili Jasełkę.

06 stycznia 2016 r.
O godz. 17.00 na plebanii odbyło się spotkanie opłatkowe członków Rady Parafialnej, Akcji Katolickiej i Rodziny Nazaretańskiej.

10 stycznia 2016 r. - Niedziela Chrztu Pańskiego
W czasie Mszy Świętej o godz. 11.30 troje dzieci: Adrian, Andrzej i Lena przyjęli Chrzest Święty.

10 lutego 2016 r. - Środa Popielcowa
Dziś posypaniem głów popiołem rozpoczęliśmy Okres Wielkiego Postu, w którym przeżywać będziemy ulotność naszego życia tu na ziemi i przygotowywać się do życia wiecznego w Niebie.

11 lutego 2016 r.
Wspomnienie NMP z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Na Mszach Świętych kapłani udzielili chorym Sakramentu Namaszczenia Chorych.
Na Mszy Św. o godz. 18.00 gościliśmy Ks. Ludwika Nowakowskiego z Misji św. Teresy, który wygłosił kazanie. Po mszy św odbyło się spotkanie członków i zainteresowanych Misją św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Misją modlitwy za kapłanów.

28 lutego 2016 r.
Rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne. Prowadzi Ks. Kanonik Władysław Hnatczuk z Bartoszyc. Rekolekcje potrwają do 2 marca br.

18 lutego 2016 r. - Misterium Pasyjne Via Dolorosa.
W piątek 18 lutego w naszym kościele wystąpił Suwalski Chór Kameralny Viva Musica, który przedstawił Misterium Pasyjne Via Dolorosa oparte na tekstach znanej mistyczki Anny Katarzyny Emmerich. Teksty misterium przeplatane były z polskimi pieśniami pasyjnymi. Chórowi towarzyszył kwintet klarnetowy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach; dyrygował - Grzegorz Bogdan, narrację prowadził Przemysław Turowski.

20 marca 2016 r. - Niedziela Palmowa, Niedziela Męki Pańskiej
Uroczystą procesją z palmami rozpoczęła się niedzielna Msza Święta. Kolejny raz w życiu przeżywaliśmy pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. W ten sposób zostaliśmy wprowadzeni w zbawcze misterium ostatnich dni życia Chrystusa.


OKRES TRIDUUM PASCHALNEGO - 24-26 marca 2016 r.

24 marca 2016 r. - Wielki Czwartek
Podczas uroczystej Mszy Świętej wieczornej o godz. 18.00 zamilkły dzwonki przy ołtarzu. Ich głos został zastąpiony przez głuche klaskanie kołatek. Zamilkły też organy kościelne. Chrystus wydany na Mękę Krzyżową cierpi, a cały Kościół pogrąża się w smutku i żałobie.
Jezus w Najświętszym Sakramencie został przeniesiony do Ołtarza Wystawienia tzw. Ciemnicy.

W tym dniu dziękowaliśmy naszym kapłanom za posługę kapłańską i duszpasterską.


25 marca 2016 r. - Wielki Piątek
Wielki Piątek poświęcony jest przeżyciom, związanym z męką i śmiercią Chrystusa. Nabożeństwo Wielkiego Piątku zostało odprawione o godz. 18.00. Tego dnia nie odprawia się Mszy Św..
Jezus w Najświętszym Sakramencie przeniesiony został do Grobu.
Po nabożeństwie, jak co roku, młodzież z KSM przedstawiła misterium Drogi Krzyżowej.


26 marca 2016 r. - Wielka Sobota
W tym dniu wierni przynosili do poświęcenia pokarmy przeznaczone na świąteczny stół, czyli tzw. święcone (święconkę).
O godz. 18.00 rozpoczęły się obchody Wigilii Paschalnej.


27 marca 2016 r. - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
O godz. 6.00 odprawiona została Rezurekcja, czyli Msza św. o Zmartwychwstaniu Pańskim. Mszę św. poprzedziła radosna procesja z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła ze śpiewem pieśni: Wesoły nam dzień dziś nastał.

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.


17 - 22 kwietnia 2016 r. - RENOWACJE MISJI ŚWIĘTYCH
W dniach 17 do 22 kwietnia przeżywaliśmy w parafii naszej Renowację Misji Świętych, którą prowadzili, tak jak niespełna rok temu, księża Pallotyni ks. Krzysztof Morka - misjonarz Papuasów i ks. Wojciech Chmielecki - proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szymonce.
30 kwietnia 2016 r. - Bierzmowanie
O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza Św., podczas której Ks. Biskup Jerzy Mazur Biskup Ełcki udzielił Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży. Bierzmowanie jest sakramentem, w którym otrzymujemy moc Ducha Świętego do wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Jest dopełnieniem łaski Chrztu Świętego.
Na zakończenie - zdjęcie pamiątkowe.


11 maja 2016 r. - Rocznica święceń kapłańskich Ks. Tomasza, wikariusza naszej parafii.
W dniu 11 maja ks. Tomasz obchodzi 14 rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji podczas koncelebrowanej Mszy Świętej o godz. 18.00 ks. Tomasz wraz z sześcioma kapłanami (kolegami) z tego samego roku i ks. Proboszczem naszej parafii odprawili Mszę Świętą w intencji dziękczynno-błagalną za otrzymane łaski oraz Boże błogosławieństwo na kolejne lata duszpasterskiej posługi.
Na zakończeni Mszy Św. dzieci, młodzież i parafianie złożyli Jubilatom kwiaty i życzenia dalszej owocnej pracy w posłudze kapłańskiej.


21 maja 2016 r. - Pierwsza Komunia Święta dzieci.
W sobotę 21 maja grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 po raz pierwszy w pełni uczestniczyła we Mszy Świętej. Dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.
W piątek, dzień wcześniej, dzieci w obecności rodziców po raz pierwszy w życiu przystąpiły do Spowiedzi Świętej.

Uroczystość rozpoczęła się w sobotę o godz. 10.00. Do zgromadzonych przed Kościołem dzieci wyszedł ks. Proboszcz i w uroczystej procesji wprowadził do Świątyni. Mszę Świętą celebrował ks. Proboszcz naszej parafii.
W czasie kazania ks. Proboszcz podkreślał, że jest to dzień ważny w życiu każdego dziecka. W tym dniu do serca przychodzi sam Pan Jezus.
Podczas Mszy Świętej odnowiono przyrzeczenia Chrztu Świętego. Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami dziękowały kapłanom za udzielenie I Komunii Świętej.
Jako pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały chleb - symbol Chleba Eucharystycznego. Nie zabrakło też wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
Wszystkim dzieciom życzymy, aby zawsze kroczyły drogą Jezusa, czyli drogą prawdy, miłości i wiary, a Dobry Bóg niech ma Was zawsze w swojej opiece. Aby Wasze serca były bez skazy, a miłosierny Jezus zamieszkał w nich na zawsze. Aby ze wszystkich doświadczeń, jakie przyniesie Wam los, wychodziliście zwycięsko z Jezusem i Maryją, a każdy dzień był wspanialszy od poprzedniego. Kochajcie swoich rodziców, jak Bóg umiłował Was. Bądźcie dumni z tego, że jesteście chrześcijanami. Bądźcie uśmiechnięci i szczęśliwi jak dzisiaj.


26 maja 2016 r. r. - Boże Ciało
Dnia 26 maja obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Bożego Ciała.
Początki tego święta sięgają XIII wieku i mają związek z objawieniami św. Julianny z Cornillon, podczas których Jezus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się w 1246 roku w Liege (Belgia) a poprowadził ją biskup diecezji Liege - Robert. Zwyczaj procesji do czterech ołtarzy powstał w Niemczech w XIV wieku.
W naszej parafii Uroczystość Bożego Ciała rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 11.30. Po Mszy Świętej kapłani niosąc Ciało Chrystusa w monstrancji i wierni na ustach z pieśniami ku czci Najświętszego Sakramentu wyruszyli w procesji do czterech ołtarzy.
Procesję prowadzili wspólnie: ks. Proboszcz i ks. Wikary.
Przy każdym z ołtarzy śpiewano kolejną z części pieśni Święty Boże, Święty Mocny... a kapłani czytali Ewangelię (kolejno wg. św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana ). Po odczytaniu Ewangelii kapłan błogosławił wiernych Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie.
Na zakończenie procesji, wchodząc do Świątyni, odśpiewano Te Deum Laudamus Ciebie Boga wysławiamy ...

Uroczystość Bożego Ciała i Krwi Chrystusa jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele. Jest to podziękowanie Jezusowi za dar Eucharystii, za to że dał nam się cały! A my? Jak często nie doceniamy tego Wielkiego Daru.


07 czerwca 2016 r. - Imieniny Proboszcza naszej parafii Ks. Wiesława Śliwczyńskiego.
Z okazji Imienin Proboszcza Ks Kanonika Wiesława Śliwczyńskiego parafianie złożyli księdzu serdeczne życzenia i kwiaty.


19 czerwca 2016 r. - Rocznica święceń kapłańskich Proboszcza naszej parafii Ks. Wiesława Śliwczyńskiego.
17 czerwca Proboszcz parafii obchodził 32. rocznicę święceń kapłańskich. Z tej to okazji w niedzielę 19 czerwca parafianie złożyli Księdzu życzenia, podziękowali za posługę kapłańską i życzyli owoców pracy w naszej parafii.

20 - 25 lipca 2016 r. - Światowe Dni Młodzieży
W ramach Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016 - parafia nasza w dniach od 22 do 25 lipca gościła grupę młodzieży z Angoli. Mimo bariery językowej i kulturowej nie było większych problemów z porozumieniem. Kulminacją Światowych Dni Młodzieży w naszej Parafii była 24 lipca uroczysta msza święta o godz. 11:30 i rozpoczynający się zaraz po mszy - festyn. Obydwa te wydarzenia dostarczyły nam wielu przeżyć zarówno religijnych jak i kulturowych.
Dziękujemy Bożej Opatrzności, dziękujemy przybyłym pielgrzymom, dziękujemy wszystkim biorącym udział w przygotowaniu tego niezwykłego Wydarzenia.


31 października 2016 r. - Marsz Świętych
To już czwarty raz w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych na ulice naszego miasta wyszli święci. Z modlitwą i śpiewem na ustach, z portretami i figurami świętych z kościoła pw. bł. Anieli Salawy wierniw wyruszyli w procesji ku czci Wszystkich Świętych i przeszli ulicami naszego miasta do kościoła pw. św. Wojciecha. Niesiono relikwie świętych. Marsz Świętych poprzedziła Msza Święta o godz. 17.00.


20 listopada 2016 r. - Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
W czasie każdej Mszy świętej wierni przyjęli Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana Polski.

Odwiedziny naszej strony

Polska 96,8% Polska
Stany Zjednoczone 2,3% Stany Zjednoczone

Razem:

28

Krajów
00008887
Dzisiaj: 10
Wczoraj: 14
Ten tydzień: 59
Ten miesiąc: 605
Razem: 8.887