KRONIKA WYDARZEŃ ROKU LITURGICZNEGO 2016/2017

4 - 6 grudnia 2016 r. - Rekolekcje Adwentowe
W dniach 4 - 6 grudnia odbywały się w naszej parafii Rekolekcje Adwentowe, które prowadził ks. dr Andrzej Żołnierowicz proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olecku. Dla nas wszystkich był to czas spotkania z Orędziem o Miłosierdziu Bożym.

11 grudnia 2016 r.
W parafii gościliśmy Ks. Biskupa Romualda Kamińskiego, Biskupa Pomocniczego Diecezji Ełckiej i Dziekana - ks. Tadeusza Rynkiewicza.

24/25 grudnia 2016 r. - Pasterka
Jak co roku w dzień Wigilijny o godz. 23.00 wierni spotkali się na modlitwie różańcowej, następnie kapłani podzielili się opłatkiem. O północy została odprawiona uroczysta Pasterka.

21 stycznia 2017 r. -
Dziś w naszej świątyni montowany jest nowy Krzyż Święty.

29 stycznia 2017 r.
Mamy już nowy krzyż w naszej Świątyni.

08 lutego 2017 r.
Rozpoczęto prace przy układaniu granitowych płytek w prezbiterium.

27 lutego 2017 r.
Nowy ołtarz przy Tabernakulum - Jest darem Państwa Góral dla naszej Świątyni.

01 marca 2017 r. - Środa Popielcowa.
Rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. Na znak pokuty i nawrócenia głowy nasze zostały posypane popiołem.

09 marca 2017 r.
Witraż przy Tabernakulum wykończony jest drewnem.

17 marca 2017 r.
W Świątyni naszej w Prezbiterium ustawiono nowy granitowy Ołtarz i Ambonkę.

19 marca 2017 r.
Rozpoczęły się Rekolekcje Wielkopostne, którym przewodniczy Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Ks. dr Paweł Tober. Rekolekcje potrwają do 22 marca.

25 marca 2017 r.
Diecezja nasza obchodziła 25-lecie swego istnienia (1992 - 2017). Z tej to okazji w katedrze ełckiej o godz. 9.00 odprawiona została uroczysta Msza Święta dziękczynna. Eucharystii przewodniczył bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki, natomiast homilię wygłosił abp Wojciech Ziemba, pierwszy Biskup Ełcki. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz i samorządów oraz kapłani z delegacjami z poszczególnych parafii.
Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni przeszli do Ełckiego Centrum Kultury na okolicznościową konferencję naukową pt. Jubileusz 25-lecia diecezji ełckiej. Człowiek - Rodzina - Kościół.

31 marca 2017r. - Obchody 73. rocznicy stracenia w Suwałkach członków ruchu oporu w dniu 1.04.1944r.
Każde źdźbło trawy ma swoje miejsce na ziemi, skąd czerpie życie i siły; tak samo człowiek jest wrośnięty w kraj, z którego czerpię wiarę wespół z życiem. Joseph Conrad - wybitny angielski pisarz, marynista. Polak z pochodzenia.
W dniu 31.03.2017 roku obchodziliśmy 73. rocznicę stracenia przez niemieckich okupantów w Suwałkach 16 członków polskiego ruchu oporu. Zginęli, bo bronili swojego miejsca na ziemi.
Z tej okazji w naszej świątyni o godz. 9.00 została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jarema Sekulski, moderator miasta Suwałki. We Mszy św. udział wzięli: delegacje związków kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, harcerze, władze miasta, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk.
Po Mszy Św. uczestnicy przeszli pod Pomnik Straceń przy ul. Sejneńskiej, gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia i złożone wieńce. Ciąg dalszy uroczystości odbył się w Lesie Szwajcarskim przy zbiorowym grobie pomordowanych.

09 kwietnia 2017 r. - Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej
Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy dla dokonania paschalnego misterium. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, którego najważniejszą częścią jest Triduum Paschalne. Wierni, zgodnie z tradycją, przynieśli do poświęcenia palmy wielkanocne.

13 - 15 kwietnia 2017 - TRIDUUM PASCHALNE :
Wielki Czwartek: to dzień ustanowienia dwóch sakramentów, Sakramentu Kapłaństwa i sakramentu Eucharystii.
W Katedrze w Ełku o godz. 10:00 wszyscy kapłani zgromadzili się na wspólnej Mszy Świętej ze swoim Biskupem, natomiast na wieczornej Mszy Świętej o godz. 18.00 kapłani modlili się razem z wiernymi w naszej parafii. Parafianie podziękowali kapłanom za ich posługę kapłańską i duszpasterską.
Na zakończenie Mszy Świętej Pan Jezus został przeniesiony do ciemnicy.

Wielki Piątek : to jedyny dzień w roku w którym Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Wierni zgromadzili się w kościele na nabożeństwie Męki Pańskiej, które składa się z czterech części: Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża, Komunia Święta i Przeniesienie Pana Jezusa do Grobu.
Przed nabożeństwem wieczornym o godz. 17:15 Młodzież z K.S.M. z naszej parafii poprowadziła Drogę Krzyżową.

Wielka Sobota : to czas ciszy i czuwania przy grobie Pana Jezusa. W ciągu dnia wierni przynosili do poświęcenia pokarmy. Wieczorem o godz. 18.00 rozpoczęły się obchody Wigilii Paschalnej. Eucharystia rozpoczęła się przed kościołem od poświęcenia ognia.

16 kwietnia 2017 r. - WIELKANOC
Po czterdziestodniowym okresie wielkopostnych modlitw, umartwień i zadumy, w naszych kościołach rozbrzmiewa dzisiaj radosne Alleluja. Nasz Pan Jezus Chrystus zwyciężył śmierć i szatana.

Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Mt 28, 6
Obchodzimy dzisiaj uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W naszym kościele o godz. 6.00 rozpoczęła się procesja rezurekcyjna, której przewodniczył proboszcz naszej parafii ks. Wiesław Śliwczyński. Przy śpiewie wielkanocnych pieśni i w spadających płatkach śniegu procesja przeszła wokół Kościoła.

Wesoły nam dzień dziś nastał,
Którego z nas każdy żądał:
Tego dnia Chrystus zmartwychwstał,
Alleluja, Alleluja!

23 kwietnia 2017 r. - Odpust Św. Wojciecha
Uroczysta Msza Święta odpustowa została odprawiona o godz. 11.30, przewodniczył Dziekan ks. Tadeusz Rynkiewicz a Homilię wygłosił ks. Prałat Przemysław Rogowski - inicjator i pierwszy budowniczy naszej świątyni.

04 maja 2017 r.
Rozpoczęto prace przy malowaniu wnętrza kościoła.

13, 15 maj 2016 - ważne rocznice.
W sobotę, 13 maja, w dniu 100 rocznicy objawień fatimskich, obchodziliśmy również 60 rocznicę urodzin ks. proboszcza Wiesława Śliwczyńskiego. Natomiast w niedzielę składaliśmy życzenia ks. wikaremu, Tomaszowi Sikorskiemu z okazji rocznicy święceń kapłańskich.

25 maja 2017 r.
Rozpoczęto prace przy budowie nowych ołtarzy bocznych.


04 czerwca 2017 r. - Zesłanie Ducha Świętego
Dzieci, które w ubiegłym roku po raz pierwszy przyjęły Jezusa do swego serca, na Mszy Świętej o godz. 11.30 obchodziły I rocznicę Komunii Świętej.

07 czerwca 2017 r.
Ksiądz proboszcz Wiesław Śliwczyński obchodzi Imieniny. Z tej to okazji parafianie złożyli księdzu serdeczne życzenia.

08 czerwca 2017 r.
Dziś przeżywaliśmy 25-lecia ustanowienia Diecezji Ełckiej. Z tej to okazji w Ełku o godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. W koncelebrze udział wzięli biskupi z Polski i zagranicy, kapłani oraz delegacje władz samorządowych i wierni z diecezji.
Na zakończenie Eucharystii Biskup Jerzy Mazur przed figurą Matki Bożej Fatimskiej zawierzył Diecezję Ełcką Matce Bożej.

09 czerwca 2017 r.
Rozpoczęły się prace związane z dalszym wystrojem Prezbiterium


10 czerwca 2017 r. - I Komunia Święta Dzieci
W sobotę o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, w czasie której Dzieci naszej parafii przystąpiły do I Komunii Świętej. Mszy Św. przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz naszej parafii Ks. Wiesław Śliwczyński.


15 czerwca 2017 r. - Boże Ciało
Po Mszy Świętej o godz.11.30 Jezus w Monstrancji wraz z wiernymi wyruszył procesyjnie na ulice naszej parafii do czterech ołtarzy.


17 czerwca 2017 r.
W tym dniu przypada 33. rocznica święceń kapłańskich naszego Proboszcza. Z tej to okazji po Mszy Świętej o godz. 18.00 wierni złożyli Księdzu życzenia i kwiaty.


25 czerwca 2017 r.
W parafii naszej przeżywaliśmy pożegnanie Ks. Tomasza Sikorskiego po pięciu latach pracy.
Po każdej Mszy Świętej parafianie dziękowali Panu Bogu i Ks. Tomaszowi za posługę kapłańską, szczególnie za trud pracy z młodzieżą.
Młodzież licznie zgromadziła się na Mszy Świętej o godz. 11.30 i spontanicznie, ale wspaniale, z serca podziękowała kapłanowi za to, że był ich kapłanem a przede wszystkim Ojcem, że zawsze był z nimi i miał dla nich czas. Ksiądz Tomasz, jak sam mówi, do młodzieży zwracał się: moje dzieci.
W księdzu Tomaszu spełniły się słowa Jezusa: I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy. [ Mt 19,27-29]


30 lipca 2017 r. - Poświęcenie pojazdów
25 lipca obchodziliśmy św. Krzysztofa - patrona kierowców pojazdów mechanicznych. Z tej to okazji dzisiaj po każdej Mszy Świętej zostały poświęcone pojazdy mechaniczne i ich kierowcy.

27 sierpnia 2017 r.
Witamy dzisiaj ks. neoprezbitera ks. mgr Marcina Jasińskiego, który rozpoczyna posługę duszpasterską w naszej parafii. Ks. Marcin do naszej parafii został skierowany dekretem Biskupa Ordynariusza Diecezji Ełckiej ks. biskupa Jerzego Mazura z dnia 20 maja 2017 roku.
Zapewniamy o modlitwie i życzymy księdzu błogosławieństwa Bożego w życiu, i wypełnianiu zleconej posługi duszpasterskiej.


23 października 2017 r.
Zostały zdemontowane kościelne długie ławki i przekazane w darze do budowanego Kościoła w parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Regielnicy. Proboszczem parafii jest Ks. Robert Leśniewski, były wikariusz naszej parafii.


27 października 2017 r. 
Rozpoczęto montaż nowych ławek w naszej świątyni. Stare krótkie ławki zostały przekazane w darze do kaplicy szpitalnej w Suwałkach.


29 pażdziernika 2017 r. -
W dniu dzisiejszym mamy nowe ławki w naszej Świątyni. Składamy serdeczne - Bóg zapłać - za ten hojny dar dla Ks. Prałata Przemysława Rogowskiego.


31 października 2017 r.
W Suwałkach odbył się, kolejny już, Marsz Świętych. Marsz rozpoczął się mszą świętą o godz. 17:00 w kościele pw. bł. Anieli Salawy, następnie przeszedł ulicami: Łanową, Bakałarzewską, Mickiewicza, Waryńskiego, 1-Maja, Sejneńską. W trakcie Marszu uczestnicy mieli okazję przejść przez Bramę Miłosierdzia w świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa. Marsz zakończył się nabożeństwem uwielbienia przy krzyżu ŚDM w kościele pw. św. Wojciecha, które poprowadził ks. Marcin Jasiński. Podczas nabożeństwa kilkoro uczestników, w tym także proboszcz parafii pw. św. Wojciecha, ks. Wiesław Śliwczyński, złożyło świadectwa z osobistej relacji ze świętymi, o łasce ich wstawiennictwa. Nabożeństwo zakończył, błogosławieństwem uczestników Marszu, ks. Szymon Klimaszewski, proboszcz parafii pw. bł. Anieli Salawy.

11 listopada 2017 r. - Pierwsze imieniny na Parafii.
W dniu dzisiejszym Kościół wspomina świętego Marcina, żołnierza, mnicha i biskupa, który swym życiem pokazywał wiernym jak poszukiwać Boga. Z tej to okazji ks. Marcin, od niedawna wikariusz naszej parafii, otrzymał od ks. proboszcza Wiesława Śliwczyńskiego i od parafian życzenia imieninowe. Dla księdza Marcina były to pierwsze imieniny obchodzone na parafii.
Drogi Solenizancie: niech święty biskup Marcin będzie dla Ciebie przykładem życia kapłańskiego!


12 listopada 2017 r. 
Na Mszy Świętej o godz. 11:30 z udziałem Ks. Dziekana dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej i podziękowano Księdzu Prałatowi Przemysławowi Rogowskiemu za wybudowanie tej Świątyni oraz za wszelkie otrzymane dobro.

Odwiedziny naszej strony

Polska 96,8% Polska
Stany Zjednoczone 2,3% Stany Zjednoczone

Razem:

28

Krajów
00008887
Dzisiaj: 10
Wczoraj: 14
Ten tydzień: 59
Ten miesiąc: 605
Razem: 8.887