KRONIKA WYDARZEŃ ROKU LITURGICZNEGO 2013/2014

20 - 22 grudnia 2013 r. - Rekolekcje Adwentowe
W dniach od 20 do 22 grudnia odbywają się w naszej parafii Rekolekcje Adwentowe. Prowadzi Ks. Jacek Nogowski, Wicedyrektor Diecezjalnego Caritas w Ełku. Jest to czas szczególnej łaski Bożej dla naszej wspólnoty i dla tych wszystkich, którzy przychodzą na spotkanie z Panem Bogiem.

21 grudnia 2013 r. - Imieniny księdza Tomasza, wikariusza naszej parafii
Z tej to okazji naszemu księdzu Tomaszowi parafianie złożyli życzenia.

24 grudnia 2013r - Wigilia przed świętami Bożego Narodzenia
O godz. 23.00 wierni zebrali się w naszej świątyni na modlitwie, aby oczekiwać na narodzenie Bożej Dzieciny. O godz. 23.30 Ks. Proboszcz i Wikary podzielili się opłatkiem z parafianami, gośćmi i wszystkimi którzy do naszej świątyni przychodzą na spotkanie z Bogiem. Śpiewane były kolędy. Wierni wzajemnie dzielili się opłatkiem.
O godzinie 24.00 odprawiona została Pasterka. Proboszcz odczytał Orędzie Biskupa Ełckiego na Boże Narodzenie 2013r i złożył świąteczne życzenia.
Na zakończenie Mszy św. Dziecię Jezus uroczyście zostało położone do Żłóbka.

31 grudnia 2013 r. - Zakończenie roku kalendarzowego
We wtorek 31.12.2013 r. po Mszy. Św. o godz. 18.00 na zakończenie roku kalendarzowego odprawiono specjalne nabożeństwo z Suplikacjami Święty, Boże.
W roku 2014 życzymy wszystkim parafianom i miłym Sąsiadom, którzy przychodzą do naszej świątyni modlić się, Błogosławieństwa Bożego.


06 stycznia 2014 r. - Spotkanie opłatkowe członków Akcji Katolickiej, Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Rady Ekonomicznej
Dzisiaj o godz. 16.30 członkowie Akcji Katolickiej, Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Rady Ekonomicznej spotkali się z Ks. Proboszczem na opłatku. Przy śpiewie kolęd prezes Agnieszka Bagińska podsumowała miniony rok działalności POAK. Przeprowadzono wybory do nowego Zarządu POAK - u.

12 stycznia 2014 r. - Niedziela Chrztu Pańskiego
Dzisiaj obchodziliśmy Uroczystość Chrztu Pańskiego. W czasie mszy św. odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne.
Po Mszy św. o godz. 11.30 dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 6 przedstawiły Jasełka, a następnie Mikołaj dzieciom do lat 7 rozdał prezenty.

 02 lutego 2014 r. - Uroczystość Ofiarowania Pańskiego
Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu.
Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Ofiarowania Pańskiego - przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu.
Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Święto Ofiarowania jest związane z tajemnicą Narodzenia Pańskiego i dlatego dziś wolno śpiewać kolędy.
Tradycyjnie dzisiejszy dzień nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. Na Mszach św. święci się gromnice, których płomień symbolizuje Jezusa - Światłość świata.

23 - 26 marca 2014 r. - Rekolekcje Wielkopostne
W dniach 23 do 26 marca 2014 r. odbywały się w naszym Kościele Rekolekcje Wielkanocne. Rekolekcje prowadził ks. Jacek Nogowski vice dyr. Ełckiego Caritas. Tematyka nauk rekolekcyjnych skupiona była wokół zagadnień dotyczących - bycia chrześcijaninem - a dokładniej wokół pewnych kłamstw, którymi dają się uwieść chrześcijanie, jak np.: to o tzw. niedzielnych katolikach - Chrześcijaństwo to dobra rzecz w niedzielę. Serdecznie dziękujemy ks. Jackowi za przypomnienie tej ważnej prawdy, że chrześcijaninem , katolikiem trzeba być jednak przez siedem dni w tygodniu i przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i za wygłoszone Słowo Boże, i życzymy błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej na dalsze lata posługi kapłańskiej

1 kwietnia 2014 r. - 70 rocznica stracenia przez Niemców 16 mieszkańców Suwalszczyzny
We wtorek 1 kwietnia 2014 roku nasz Kościół był miejscem, gdzie rozpoczęły się uroczystości upamiętnienia 70 rocznicy stracenia (powieszenia) przez Niemców 16 mieszkańców Suwalszczyzny. Mszę świętą w intencji straconych mieszkańców odprawił ks. kanonik Krzysztof Krupiński, proboszcz naszej parafii. W uroczystościach uczestniczyły delegacje Urzędu Miejskiego, Gminy Suwałki, Powiatu Suwalskiego, organizacji kombatanckich i służb mundurowych, szkół, harcerzy. Obecne były poczty sztandarowe. We mszy brał również udział Chór Seniora Suwalskiego Ośrodka Kultury pod dyrekcją Tomasza Kierejszy. Po mszy świętej delegacje udały się pod pomnik straceń przy ul. Sejnńskiej, gdzie odmówiono modlitwę za zmarłych oraz złożono wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończono w Lesie Szwajcarskim przy zbiorowej mogile pomordowanych.
Wiemy dlaczego Niemcy powiesili 16 mieszkańców Suwalszczyzny. Ultimatum Niemców było z pewnością związane z ciężkimi przeżyciami i dla tych, którzy zostali powieszeni, i dla tych wszystkich: żon, matek, dzieci, którzy dostali drogą pocztową albo też zapoznali się z jego warunkami w inny sposób. 

13 kwietnia 2014 r. - Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa jest pamiątką wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy. Zwyczajowo w Kościele święci się palmy.
Na Mszę św. o godz. 11.30 dzieci w raz z rodzicami przybyli z palmami. Ksiądz Wikary poświęcił palmy.


Triduum Paschalne:
Triduum Paschalne stanowi szczyt Liturgii Roku Kościelnego. Triduum rozpoczyna się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku.

17 kwietnia 2014r. - Wielki Czwartek
W Wielki Czwartek Jezus Chrystus rozpoczął swą drogę na Krzyż Zbawienia. W tym dniu ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa, w tym dniu został zdradzony i uwięziony.
Ostatnią częścią Liturgii było uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakrament do Ołtarza Wystawienia tzw. Ciemnicy.

W tym też dniu dziękowaliśmy naszym kapłanom za całoroczną posługę kapłańską i duszpasterską.
Po zakończonej uroczystości służba liturgiczna zdjęła z ołtarza obrusy.
W świątyni zapanowała cisza - wierni rozpoczęli adorację Jezusa w Ciemnicy.

18 kwietnia 2014r. - Wielki Piątek
Wielki Piątek - dzień ukrzyżowania Pana Jezusa. Dzisiejsze obrzędy Liturgiczne rozpoczęła uroczysta procesja, podczas której kapłan modlił się leżąc przed Ołtarzem. Po Liturgii Słowa i Modlitwy Powszechnej rozpoczęła się adoracja Krzyża. Ostatnim elementem Wielkopiątkowej Liturgii było przeniesienie Jezusa Eucharystycznego do Grobu.
W ramach uroczystości Wielkiego Piątku młodzież KSM przedstawiła inscenizację Misterium Męki Pańskiej.

19 kwietnia 2014r. - Wielka Sobota
Wielką Sobotę - apogeum Triduum Paschalnego - zaczynaliśmy od tradycyjnego poświęcenia pokarmów.
Wieczorem podczas - Wigilii Paschalnej - przeżywaliśmy powtórnie wydarzenia będące podstawą naszej wiary. Uroczystość rozpoczęła się Liturgią Światła - poświęcenie ognia. W Liturgii Słowa usłyszeliśmy czytania przedstawiające Boski plan zbawienia, którego szczytem jest Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. W trakcie Liturgii Chrzcielnej odnowiliśmy przyrzeczenia Chrztu Świętego. Ostatnim elementem obrzędów liturgicznych Wigilii Paschalnej była Eucharystia. Ta cześć liturgii jest już częścią Niedzieli Zmartwychwstania.


20 kwietnia 2014r. - Wielkanoc
W niedzielę, 20 kwietnia o godz. 6.00 została odprawiona Msza Święta Rezurekcyjna, której przewodniczył ks. Proboszcz.
Licznie zgromadzeni wierni wzięli udział w procesji wokół kościoła. Procesja Rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa.

28 kwietnia 2014 r. - Św. Wojciecha
W poniedziałek 28 kwietnia obchodziliśmy w naszej świątyni uroczystość odpustową Św. Wojciecha - głównego patrona Polski, naszej diecezji i naszej parafii.
Główna Msza Święta odpustowa została odprawiona o godz. 18.00. Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Tomasz, wikariusz naszej parafii. Na uroczystość przybyli także księża z innych parafii.


11 maja 2014 r. - Niedziela Dobrego Pasterza
Niedziela Dobrego Pasterza jest dniem modlitwy o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Dzisiaj Ks. Tomasz, wikariusz naszej parafii obchodzi 12 rocznicę święceń kapłańskich - parafianie złożyli życzenia, a mała Lena została członkiem Kościoła Katolickiego.

01 czerwca 2014 r. - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
31 maja proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Krupiński obchodził 28 lecie posługi kapłańskiej. Z tej to okazji członkowie Akcji Katolickiej dzisiaj na mszy św. o godz. 9.00 złożyli proboszczowi życzenia i wręczyli kwiaty.


02 czerwca 2014 r. - Bierzmowanie
Dzisiaj podczas Mszy Św. o godz. 18.00 Ks. Biskup Romuald Kamiński, Biskup Pomocniczy Ełcki udzielił Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży. Na tę uroczystość przybyło wielu kapłanów z naszego Dekanatu.

14 czerwca 2014 r. - I Komunia Święta Dzieci
Dzisiaj 57 dzieci naszej parafii po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa do swoich serc. Uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 przewodniczył i Słowo Boże wygłosił proboszcz naszej parafii, Kanonik Ks. Krzysztof Krupiński.


19 czerwca 2014 r. - Boże Ciało
Oto święte Ciało Pana pod postacią chleba.
Żywa manna ludziom dana na drogę do nieba.
Witaj Jezu, Panie nasz! Jakże wielką miłość masz!

Oto święta Krew Przymierza, łask krynica żywa.
Ona boski gniew uśmierza, z grzechów nas obmywa.
Witaj Jezu, Panie nasz! Jakże wielką miłość masz!
Dzisiaj obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Jest to jedno z najbardziej uroczystych świąt katolickich ku czci Najświętszego Sakramentu.
W naszej parafii Uroczystość Bożego Ciała rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 11.30, która jednocześnie była Mszą Święto rocznicową dzieci przystępujących do I Komunii Świętej w ubiegłym roku. Mszę Świętą celebrował Ks. Tomasz Sikorski wikariusz parafii. Po Mszy Świętej kapłani niosąc Ciało Chrystusa w monstrancji i wierni na ustach z pieśniami ku czci Najświętszego Sakramentu wyruszyli w procesji po ulicach parafii do czterech ołtarzy. Przy ołtarzach odśpiewano Suplikacje Święty Boże, Święty Mocny... , kapłan odczytał Ewangelię, pobłogosławił wiernych Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie.
Na zakończenie procesji wchodząc do Świątyni odśpiewano Te Deum Laudamus Ciebie Boga wysławiamy ...


26 czerwca 2014 r.
Dzisiaj obchodziliśmy zakończenie Oktawy Bożego Ciała. O godz. 18.00 odprawiona została uroczysta Msza Święta, po której nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i odśpiewano Nieszpory ku czci Najświętszego Sakramentu. Wokoło kościoła przeszła procesja Eucharystyczna. Poświęcono przyniesione przez wiernych wianuszki z kwiatów i ziół. Na zakończenie Proboszcz i Wikariusz pobłogosławili dzieci naszej parafii.


20. 25 lipca 2014 r. - Wspomnienie św. Krzysztofa
Dzisiaj obchodziliśmy uroczystość Św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących. Z tej okazji o godz. 18.00 w naszej świątyni odprawiona została uroczysta Msza Święta.
Proboszcz naszej parafii ks. Kanonik Krzysztof Krupiński obchodzi dzisiaj imieniny. Młodzież z KSM i parafianie złożyli solenizantowi życzenia i kwiaty. Proboszcz serdecznie podziękował parafianom za pamięć i składane życzenia.
Po Mszy św. poświęcone zostały pojazdy - samochody i rowery.

 27 lipca 2014 r. - Pożegnanie Proboszcza naszej parafii
Kto potrafi rozeznać wolę Boga? Kto potrafi przeniknąć zamiary Pana?

Ufni w Mądrość Bożą żegnamy dzisiaj naszego proboszcza, ks. Kanonika Krzysztofa Krupińskiego, budowniczego naszej świątyni.
W tej podniosłej chwili życzymy Tobie, abyś dalej szedł drogą, do której powołał Ciebie sam Pan Jezus Chrystus. Niech Matka Boża, której opiece tak często nas powierzałeś, chroni Twe zdrowie i dodaje sił, a św. Krzysztof wyprasza u Boga potrzebne Ci łaski.
I chociaż nie potrafimy jasno rozeznać woli Bożej i przeniknąć Jego zamiarów, to przecież wiemy, że - dziś tu, jutro tam, nieważne gdzie, aby dla chwały Boga.


03 sierpnia 2014 r.
Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 10:30 odbyło się liturgiczne objęcie naszej parafii przez nowego Proboszcza ks. Kanonika Wiesława Śliwczyńskiego.
Serdecznie witamy ks. Wiesława i polecamy jego posługę wstawiennictwu św. Wojciecha - naszego patrona.


12 września 2014 r.
Dzisiaj przypada XV rocznica powstania naszej parafii. Z tej to okazji o godz. 18.00 została odprawiona Msza Św. dziękczynna koncelebrowana, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Proboszcz naszej parafii Ks. Kanonik Wiesław Śliwczyński.

Jak miła, Panie, jest świątynia Twoja.
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie Ciebie wielbiąc.

14 września 2014 r. - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 11.30 zostały poświęcone tornistry, plecaki, książki i przybory szkolne dzieci. Msze Świętą odprawił Proboszcz Ks. Wiesław, kazanie do dzieci wygłosił Ks. Tomasz, wikariusz. Na zakończenie kapłani pobłogosławili dzieci.

28 września 2014 r. - 75 rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego
27 września 2014r - przypada 75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji 28 września w niedzielę o godz. 11.30 w naszej świątyni odprawiono uroczystą Mszę Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył i wygłosił Słowo Boże Proboszcz naszej parafii Ks. Kanonik Wiesław Śliwczyński. Obecni byli kombatanci walk z niemieckim i sowieckim okupantem, delegaci służb mundurowych, młodzież szkolna, władze miasta i powiatu, parafianie. Mszę świętą upiększył występ Chóru Seniora z Suwalskiego Ośrodka Kultury.
Po Mszy św. przemaszerowano pod pomnik 41 Pułku Piechoty Armii Krajowej, gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia, odmówiono modlitwę Anioł Pański i złożono kwiaty .

14 października 2014 r. - Pogrzeb s. Jadwigi Pogorzelskiej ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki - Salezjanki
Dzisiaj o godz. 11.30 pożegnaliśmy siostrę Jadwigę Pogorzelską ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki - Salezjankę. Siostra Jadwiga zmarła 11 października w wieku 77 lat. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył siostrzeniec śp. s. Jadwigi, ks. Jacek. Na uroczystość pogrzebową przybyli krewni zmarłej siostry, siostry zakonne, kapłani, młodzież z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II w Suwałkach oraz parafianie.
W swoich modlitwach polecajmy duszę śp. s. Jadwigi Miłosierdziu Bożemu.

16 listopada 2014 r. - Wizytacja Kanoniczna
Dzisiaj przeżywaliśmy w naszej parafii wizytację kanoniczną. Gościliśmy J. E. Ks. Bp. Romualda Kamińskiego.
O godzinie 9.00 nastąpiło uroczyste wejście Biskupa do świątyni. Grupy parafialne i proboszcz naszej parafii Ks. Kanonik Wiesław Śliwczyński powitali Ks. Biskupa. Proboszcz przedstawił krótkie sprawozdanie z życia religijnego i materialnego parafii.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił J. E. Ks. Bp Romuald Kamiński. Na mszy św. gościliśmy także Ks. Przemysława Rogowskiego inicjatora powstania naszej parafii.

22 listopada 2014 r. - Patronalna Uroczystość DIAK
Dnia 22 listopada o godz. 10.00, w przededniu Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, święta patronalnego Akcji Katolickiej, w Parafii Św. Jana Chrzciciela w Piszu odbyło się spotkanie członków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Z naszej parafii wzięły udział trzy osoby z księdzem proboszczem Wiesławem Śliwczyńskim.

O godz. 10.30 - Ks. Tomasz Orłowski wygłosił konferencje na temat : Nowe Życie w Chrystusie. O godz. 12.00 odprawiona została uroczysta Msza Św. koncelebrowana, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jerzy Mazur, Biskup Ełcki.
Na zakończenie odbyła się agapa.

Odwiedziny naszej strony

Polska 96,8% Polska
Stany Zjednoczone 2,3% Stany Zjednoczone

Razem:

28

Krajów
00008887
Dzisiaj: 10
Wczoraj: 14
Ten tydzień: 59
Ten miesiąc: 605
Razem: 8.887