KRONIKA WYDARZEŃ ROKU LITURGICZNEGO 2010/2011

19 - 21 grudnia 2010 r. - Rekolekcje Adwentowe
W dniach od 19 do 21 grudnia odbywały się w naszej parafii Rekolekcje Adwentowe. Rekolekcje prowadził ks. Marek Sobański. Wspólnie z księdzem rekolekcjonistą udaliśmy się - Śladami Proroka - na pustynie, by tam w oderwaniu od codziennych spraw, przygotować się na przyjście Jezusa.

Dziękujemy ks. Markowi za trud włożony w przewodniczenie nam w tej duchowej podróży, która pozwoliła nam na uporządkowanie naszych sumień i choć na czas rekolekcji oderwanie się od codziennych obowiązków, i zastanowienie się nad własnym życiem, a także nad swoim osobistym przygotowaniem do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia


24-25 grudnia 2010 r. - Spotkanie opłatkowe i Pasterka
Jak co roku w Wigilię Bożego Narodzenia ks. kanonik Krzysztof Krupiński, proboszcz naszej parafii zaprosił wiernych na różaniec i spotkanie opłatkowe; o godz. 23.00 wierni zgromadzili się w świątyni, odmówili różaniec święty, a następnie proboszcz i ks. wikary Wojciech Kuprewicz podzielili się opłatkiem z zebranymi w kościele. Do rozpoczęcia uroczystej Pasterki śpiewano polskie kolędy. W czasie Mszy świętej przeżywaliśmy wspólnie wielki akt Bożego Miłosierdzia. Bóg Ojciec dał nam jedynego Syna, aby nas zbawił.
Na zakończenie Pasterki uroczystą procesją Dziecię Jezus zostało przeniesione do żłóbka.

Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: Dziś w mieście Dawidowym narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan (Łk. 2, 10-11) Chrystus rodzi się w największym ubóstwie, aby każdemu małżeństwu dać znak, że winno przyjąć każde dziecko, jakie daje im Bóg, bo przecież będzie Ono Dzieckiem Bożym.


31 grudnia 2010 r. - Zakończenie 2010 r.
W ostatnim dniu roku 2010 uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej połączonej z nabożeństwem dziękczyno-ekspiacyjno-błagalnym z adoracją Najświętszego Sakramentu, w którym przeprosiliśmy Pana Boga za popełnione grzechy i zaniedbania; dziękowaliśmy za otrzymane łaski, i dary; prosiliśmy o błogosławieństwo w nadchodzącym Nowym Roku.

Przypomnijmy słowa, które z okazji zakończenia roku Papież Jan Paweł II 31 grudnia 1978 roku skierował do pielgrzymów na Placu św. Piotra: Dziś ostatni dzień Roku Pańskiego. Żegnamy ten rok dziękując Bogu za wszelkie dobra, które stały się naszym udziałem w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Żegnamy go, przepraszając za całe zło, które w ciągu tychże dwunastu miesięcy wpisało się w serca ludzkie, w historię narodów i kontynentów. Przepraszamy Boga za nasze grzechy, zaniedbania i uchybienia. Prosimy o łaskę i siły potrzebna, aby wejść w nowy okres, w nowy rok, aby - jak mówi Apostoł - nie pozwolić zwyciężyć się złu, ale zwyciężyć zło dobrem.


02 lutego 2011 r. - Święto Ofiarowania Pańskiego
Dnia 2 lutego obchodziliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego ( Matki Boskiej Gromnicznej). Podczas mszy świętej poświęcono świece gromniczne. Ten dzień jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego ustanowionym w 1997 roku przez Papieża Jan Paweł II. Z tej to okazji zapoznaliśmy się w listem pasterskim Episkopatu Polski poświęconym problematyce życia konsekrowanego - Odwaga pójścia za Jezusem.

Ofiary na tace przeznaczone zostały na potrzeby budujacego się klasztoru Sióstr Karmelitanek w Witynach koło Ełku. dziękujemy siostrom, które nieustannie modlą się w naszych intencjach.


10 lutego 2011 r. - Przekazanie Sztandaru Związku Sybiraków
W dniu 10 lutego przypada 71 rocznica pierwszej wywózki na Sybir Polaków, którzy po utraceniu niepodleglości w 1939 roku znaleźli się pod okupacją Rosji Radzieckiej. W wyniku szeroko zakrojonej akcji deportowano z terenów wschodnich Rzeczpospolitej ok. 1.5 miliona Polaków. Tak zaczęła się tułacza droga, znaczona śmiercią, poniżeniem, głodem i ciężką pracą na rzecz obcego państwa. Wielu Zesłanych nie doczekało się powrotu do Polski. Ci, którzy wrócili, przez wiele lat nie mogli mówić o swoim tułaczym losie.
W tym dniu 10 lutego w naszym kościele została odprawiona msza święta, w której uczestniczyli członkowie Koła Związku Sybiraków w Suwałkach, władze Miasta Suwałki na czele z Prezydentem Miasta Panem Czesławem Rynkiewiczem, członkowie Suwalskiego Oddziału Armii Krajowej oraz grono nauczycielskie i uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 w Suwałkach.
Proboszcz naszej parafii Ks. Krzysztof Krupiński, który celebrował Mszę św. i wygłosił homilię, wspomniał o ciężkim życiu na Syberii, głodzie i chorobach. Powiedział, że Sztandar jest nie tylko symbolem, ale i świadkiem tych, którzy byli na Syberii, tych, którzy powrócili i byli represjonowani przez władze komunistyczne, i tych, którzy posostali na Syberii. Sztandar przypomina nam byśmy wracali pamięcią do tych wydarzeń i do tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Po mszy świętej podczas uroczystej akademi, która odbyła się w Zespole Szkoł Nr 4, miało miejsce przekazanie szkole Sztandaru Koła Związku Sybiraków.
We wzruszającej części artystycznej poświęconej tułaczemu losowi Sybiraków wystąpili uczniowie szkoły.

09 marca 2011 r. - Środa Popielcowa
09 marca, w Środę Popielcową, w czasie mszy św. kapłani poświęcili popiół pokutny, a następnie, wypowiadając słowa: Prochem jesteś i w proch się obrócisz, posypali głowy. Te słowa po raz pierwszy wypowiedział Bóg kierując je do Adama w następstwie popełnionego grzechu. (Rdz 3, 19)
Człowiek to połączenie ducha i ciała. Dziś Kościół uświadamia nam, że ciało jest przemijające, a ta szczypta popiołu, która spadła na naszą głowę, jest znakiem wartości życia doczesnego. To co może trwać wiecznie - musi być dziełem ducha. Ostatecznie nasze ciała spotkają się w ziemi, bo z ziemi zostaliśmy wzięci. Duch pochodzi od Boga i do Boga wraca.

Każdy z nas w geście posypania głów prochem pokutnym uznał swoją zależność od Stwórcy i swoją niewystarczalność.
Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości ,
w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy
i oczyść mnie z grzechu mojego
. (Ps 51, 3-4)


25 marca 2011r. - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
W dniu 25 marca obchodziliśmy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. Jak i w poprzednich latach wielu wiernych naszej parafii podjęło trud Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
W dzisiejszy dzień obchodzimy również 19 rocznicę utworzenia Diecezji Ełckiej.


27 marca 2011r. - Rekolekcje Wielkopostne
W dniach 27 - 30 marca trwały w nasze parafii rekolekcje, które prowadził ks. dr Paweł Tarasiewicz pracownik naukowy Wydziału Filozofii KUL w Lublinie i wykładowca WSD w Ełku. Tematem rozważań były Cnoty Boskie: Wiara, Nadzieja, Miłość .
Oby ten czas spędzony wspólnie na modlitwie i rozważaniach Słowa Bożego był dla nas czasem łaski Bożej i nawrócenia, byśmy mogli podążać drogą Jezusa ukrzyżowanego.


1 kwietnia 2011 r. - 67 rocznica stracenia w Suwałkach członków ruchu oporu
W dniu 1 kwietnia suwalczanie obchodzili 67 rocznicę stracenia 16 Polaków - członków ruchu oporu - przez okupantów niemieckich. To tragiczne wydarzenie, które miało miejsce 1 kwietnia 1944 roku upamiętnia dzisiaj Pomnik Straceń znajdujący się przy ul. Sejneńskiej. Niemcy próbując wymusić na ludności cywilnej ujawnienie lokalnych przywódców Armii Krajowej zagrozili śmiercią znajdujących się w więzieniach mieszkańców Suwalszczyzny - zakładników sprawy. Gdy żądanej informacji nie otrzymali dokonali publicznego powieszenia zakładników.

Program uroczystości obejmował:
- Mszę świętą w kościele p.w. św. Wojciecha w Suwałkach, którą odprawił o godz. 9.00 ksiądz kanonik Krzysztof Krupiński proboszcz parafii,
- Złożenie wieńców pod Pomnikiem Straceń,
- Złożenie wieńców na grobie pomordowanych w Lesie Szwajcarskim.

W uroczystościach wzięli udział kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych ,władze samorządowe miasta i powiatu i uczniowie szkół oraz goście i wierni naszej parafii. W trakcie uroczystości głos zabierali: Zastępca Prezydenta Miasta Suwałki Marek Buczyński oraz Prezes Zarządu Suwalskiego Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowe Jerzy Klimko. Modlitwę za pomordowanych przy Pomniku Straceń poprowadził ks. kanonik Krzysztof Krupiński. Po złożeniu wiązanek podpomnikiem uroczystości przeniosły się do Lasu Szwajcarskiego, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła pomordowanych.
Godne podkreślenia jest liczna obecność młodzieży oraz żywa wciąż pamięć o tym tragicznym wydarzeniu.

14 kwietnia 2011 r. - Adoracja Najświętszego Sakramentu
Dnia 14 kwietnia w naszej parafii odbyła się Całodobowa Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Beatyfikacją Jana Pawła II. W ciszy i skupieniu, przed Najświętszym Sakramentem dziękowaliśmy Bogu za to, że dał światu Karola Wojtyłę Papieża Polaka Jana Pawła II.


17 kwietnia 2011 r. - Niedziela Palmowa
Dnia 17 kwietnia obchodziliśmy Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej, która rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Liturgia Kościoła wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, a podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją czytany był opis Męki Pańskiej według relacji Mateusza i poświęcono palmy przyniesione do kościoła przez wiernych. Uroczystości Niedzieli Palmowej, przypominają wydarzenia sprzed ponad 2 tys. lat. Wtedy spełniło się starotestamentowe proroctwo Zachariasza, który zapowiadał: Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny - jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy (Za 9,9). Niedziela Palmowa przybliża nas do Zmartwychwstania Pańskiego - punktu kulminacyjnego w całej historii zbawienia.


OKRES TRIDUUM PASCHALNEGO - 21-23 kwietnia
21 kwietnia 2011 r. - Wielki Czwartek
W wielkoczwartkowe przedpołudnie we wszystkich kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. msza krzyżma. Liturgia eucharystyczna Wielkiego Czwartku upamiętnia moment ustanowienia Najświętszego Sakramentu - przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa oraz ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa W katedrach biskupi święcą w tym dniu oleje, potrzebne przy udzielaniu sakramentu chrztu, bierzmowania i sakramentu chorych.
Podczas uroczystej Mszy Świętej wieczornej o godz. 18.00 biły dzwony, za chwilę zamilkły, by odezwać się ponownie dopiero w Wielką Sobotę. Zamilkły też dzwonki przy ołtarzu. Ich głos został zastąpiony przez głuche klaskanie kołatek. Chrystus wydany na Mękę Krzyżową cierpi, a cały Kościół pogrąża się w smutku i żałobie.
Jezus w Najświętszym Sakramencie został przeniesiony do Ołtarza Wystawienia tzw. Ciemnicy.
W tym dniu dziękowaliśmy naszym kapłanom za posługę kapłańską i duszpasterską.
Po Mszy Św. służba liturgiczna obnażyła ołtarz. Uczyniła to na pamiątkę obnażenia Jezusa z szat i obmycia Jego ciała. Z ołtarza zdjęto krzyże i lichtarze. To piękny polski zwyczaj i przywodzący na myśl te chwile kiedy Jezus ...wstał od stołu, złożył swe szaty, wziął prześcieradło i przepasał się nim. Potem napełnił naczynie wodą, zaczął umywać uczniom nogi i ocierać je prześcieradłem, którym był przepasany...
Wierni adorowali Jezusa w Najświętszym Sakramencie w Ciemnicy do godz. 21.00.

22 kwietnia 2011 r. - Wielki Piątek
Wielki Piątek poświęcony jest przeżyciom, związanym z męką i śmiercią Chrystusa. Nabożeństwo Wielkiego Piątku zostało odprawione o godz. 18.00. Tego dnia nie odprawia się Mszy Św.. Po podejściu do Ołtarza kapłan w czerwonej szacie, przypominającej o ofierze krwi, leżąc krzyżem modlił się w milczeni.

Liturgia Wielkopiątkowa obejmuje następujące części:

- Liturgia Słowa - odczytano Mękę Pańską wg św. Jana. Na zakończenie odmówiona została Modlitwa Powszechna, obejmująca wszystkie stany Kościoła i cały świat.

- Adoracja Krzyża - do świątyni wniesiony został przykryty tkaniną Krzyż. Przy wtórze antyfony kapłan odsłonił najpierw wierzchołek, później prawe ramię i ostatecznie cały Krzyż. Księża, a następnie wszyscy wierni podeszli do Krzyża, aby przez przyklęknięcie i pocałunek wyrazić osobiste przyjęcie odkupienia.

- Komunia Święta.

-Przeniesienie Najświętszego Sakramentu w procesji do Grobu.

Po nabożeństwie młodzież z KSM przedstawiła misterium Drogi Krzyżowej.

Wierni adorowali Jezusa w Grobie Pańskim do godz. 22.00.

23 kwietnia 2011 r. - Wielka Sobota
W tym dniu wierni przynosili do poświęcenia pokarmy przeznaczone na świąteczny stół, czyli tzw. święcone (święconkę).
O godz. 18.00 rozpoczęły się obchody Wigilii Paschalnej.

Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z czterech części:

- Liturgia światła
Przed kościołem zostało rozpalone ognisko, którego płomienie zostały poświęcone przez kapłana, ubranego w białe, radosne szaty. Od ogniska zapalono dużą, wielkanocną świecę, sporządzoną z prawdziwego wosku - tzw. paschał. W uroczystej procesji paschał wniesiono do świątyni. Kapłan trzykrotnie zaśpiewał: Światło Chrystusa a wierni odpowiedzieli: Bogu niech będą dzięki. Wierni zapalili swe świece od świętego płomienia. Liturgia światła zakończyła się odśpiewaniem tzw. Orędzia Paschalnego, czyli modlitwy dziękczynno-uwielbiającej, która wysławia łaskę zbawienia.

- Liturgia słowa
Rozważane są wielkie dzieła, których dokonał Pan Bóg od samego początku dla swego ludu. Składa się z dziewięciu czytań przeplatanych psalmami i modlitwą.

- Liturgia chrzcielna
Poświęcona jest tajemnicom sakramentu chrztu. Odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, podkreślającej jedność całego Kościoła. Kapłan poświęcił wodę chrzcielną. Odnowiliśmy przyrzeczenia Chrztu Świętego.

- Liturgia Eucharystyczna
Jest ostatnim elementem obrzędów liturgicznych Wigilii Paschalnej. Ta cześć liturgii jest już częścią Niedzieli Zmartwychwstania. Biją dzwony i grają organy, a wierni śpiewają Ciebie, Boga wysławiamy.


24 kwietnia 2011 r. - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Oto dzień, który Pan uczynił,
radujmy się zeń i weselmy.[Ps 118, 24]

O godz. 6.00 odprawiona została Rezurekcja, czyli Msza św. o Zmartwychwstaniu Pańskim. Mszę św. poprzedziła radosna procesja z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła ze śpiewem pieśni: Wesoły nam dzień dziś nastał.

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!


02 maja 2011 r. - Uroczystość odpustowa w naszej parafii
Dzisiaj obchodzileśmy w naszej parafii odpust ku czci Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika patrona naszej parafii. Uroczystość została przeniesiona z 23 kwietnia z racji Wielkiej Soboty.
O godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Msza Święta, którą celebrował i Słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Żbikowski proboszcz parafii p.w. Matki Boskiej Czestochowskiej w Żylinach.
W Homilii między innymi przedstawił historie powstania w naszej diecezji Dzieła Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa. Wyszedł z inicjatywą by w naszej parafii powstała wspólnota Nieustannej Nowenny, jako dar duchowy dla Błogosławionego Jana Pawła II.


13 maja 2011 r. - Diecezjalne Uroczystości Dziękczynne za Beatyfikację Jana Pawła II
Dnia 13 maja uczestniczyliśmy w diecezjalnych uroczystościach dziękczynieniu za dar beatyfikacji Jana Pawła II. W Ełku na Placu Jana Pawła II, gdzie przed dwunastoma laty (1999 r.) Papież sprawował Najświętszą Ofiarę, o godz. 18.00 została odprawiona koncelebrowana Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jerzy Mazur biskup Ełcki. We Mszy św. udział wzięli kapłani i wierni z całej diecezji. Na zakończenie Mszy św. odmówiliśmy Litanię do bł. Jana Pawła .

Dzień 13 maja jest 94 rocznicą objawień fatimskich z 1917 r. i 30 rocznicą zamachu na Papieża Jana Pawła II.


23 maja 2011 r. - Bierzmowanie
O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza Św., podczas której Ks. Biskup Jerzy Mazur Biskup Ełcki udzielił Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży. Bierzmowanie jest sakramentem, w którym otrzymujemy moc Ducha Świętego do wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Jest dopełnieniem łaski Chrztu Świętego.
Byliśmy też świadkami przyjęcia dzieci i młodzieży do Służby Liturgicznej Ołtarza - lektorów i ministrantów.


28 maja 2011 r. - I Komunia Święta Dzieci
W sobotę 28 maja dzieci naszej parafii po raz pierwszy w pełni uczestniczyła we Mszy Świętej - przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00. Mszę Świętą odprawił ks. Krzysztof Krupiński proboszcz naszej parafii.
W czasie kazania ks. Proboszcz podkreślał, że jest to dzień ważny w życiu każdego dziecka. W tym dniu dzieci po raz pierwszy spożyją Chleb Życia. Zachęcał do częstego spożywania Chleba Życia by nie ustać w drodze do wieczności.

Na pamiątkę tego wydarzenia zrobiono wspólne zdjęcie.


31 maja 2011 r. - 25 rocznica święceń kapłańskich
Dzisiaj proboszcz naszej parafii ks. kanonik Krzysztof Krupiński obchodzi 25 rocznicę święceń kapłańskich. Z tej to okazji po Mszy św. o godz. 18.00 Jubilatowi dzieci komunijne i młodzież z KSM złożyły życzenia i kwiaty.


23 czerwca 2011 r. - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało
W dniu 23 czerwca obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało.
Początki święta Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa sięgają XIII wieku. Ta szczególna forma podziękowania Jezusowi za dar Eucharystii - dar swojego Ciała i Krwi - w postaci procesji do czterech ołtarzy pojawiła się w Niemczech ok. XIV wieku.
W naszym kościele procesja do czterech ołtarzy odbyła się po mszy świętej, która rozpoczęła się o godz. 11:30.

W tym roku ołtarzyki były rozmieszczone:
- przy bursie szkolnej,
- przy ul. Szkolnej 6,
- przy krzyżu w parku (Utrata, Sejneńska),
- przy naszej świątyni,

Procesję prowadzili wspólnie: ks. Proboszcz i ks. Wikary.

Przy każdym z ołtarzy śpiewano kolejną część pieśni Święty Boże, Święty Mocny... a kapłani czytali Ewangelię (kolejno wg. św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana ). Po odczytaniu Ewangelii kapłan błogosławił wiernych Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie.
Na zakończenie procesji, wchodząc do Świątyni, odśpiewano Te Deum Laudamus Ciebie Boga wysławiamy ...
W przygotowanie uroczystości zaangażowana była cała parafia, w szczególności zaś poszczególne grupy parafialne, a zwłaszcza młodzież z KSM, dzieci komunijne i dzieci obchodzący I rocznicę przyjęcia Komunii Świętej (wraz z rodzicami).
Na rozesłanie Ks. Krzysztof Krupiński, proboszcz parafii podziękował: Panu Bogu za piękną pogodę; wiernym za przyjęcie Pana Jezusa do serca; organizatorom procesji; osobom, którzy przystroili ołtarze; dzieciom sypiącym kwiaty i wszystkim uczestnikom procesji.


25 lipca 2011 r. - Św. Krzysztofa patrona podróżujących i kierowców pojazdów mechanicznych
Po Mszy św. o godz. 18.00 ks. Krzysztof Krupiński proboszcz naszej parafii poświęcił pojazdy mechaniczne i ich kierowców. Z okazji Imienin naszego Proboszcza parafianie złożyli życzenia i kwiaty ks. Krzysztofowi.


14 września 2011 r. - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
W środę 14 września po Mszy św. o godz. 18.00, z racji Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przestawiła montaż słowno - muzyczny Adoracja Krzyża.


27 września 2011 r. - 72 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
We wtorek 27 września obchodziliśmy 72 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej to okazji w naszej świątyni o godz. 10.00 została odprawiona Msza Święta, którą celebrował proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Krupiński. W okolicznościowym kazaniu ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę na konieczność pamięci dziejów własnego narodu. We Mszy św. wzięli udział: Prezydent Miasta Suwałki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach, kombatanci, delegacje: samorządowców, służb mundurowych i młodzieży z suwalskich szkół.

Po Mszy św. uroczystości przeniosły się pod pomnik 41 Pułku Piechoty Armii Krajowej na skwerze przy ul. Sejneńskiej.


20 października 2011 r. - Relikwie Bł. Jana Pawła w naszej parafii
Dzisiaj gościliśmy w naszej świątyni relikwie Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II. O godz. 15.00 relikwie zostały wniesione do świątyni, następnie odśpiewaliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, odmówiliśmy Litanię do Bł. Jana Pawła i adorowaliśmy Jezusa w Najświętszym Sakramentem. O godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Msza św., po której wierni mogli ucałować Relikwie Błogosławionego - fragment sutanny z krwią z zamachu na Jego życie w dniu 13 maja 1981 r.