KRONIKA WYDARZEŃ ROKU LITURGICZNEGO 2009/2010

18 - 20 grudnia 2009r - Rekolekcje Adwentowe
W dniach od 18 do 20 grudnia odbywały się w naszej parafii Rekolekcje Adwentowe. Rekolekcje prowadził ks. Krystian Ostrowski, który ukończył Seminarium Duchowne w Ełku - obecnie prowadzi prace duszpasterską na Ukrainie.
Bogu niech będą dzięki za ten czas szczególnej łaski Bożej dla naszej wspólnoty i wszystkich, którzy tu przychodzili na spotkanie z Panem Bogiem.


24 / 25 grudnia 2009r - Boże Narodzenie
W Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 23.00 wierni tradycyjnie zebrali się w naszej świątyni na modlitwie - odmówiono różaniec. O godz. 23.30 rozpoczęło się spotkanie opłatkowe. Ks. Proboszcz i Wikary podzielili się opłatkiem z parafianami, gośćmi. Śpiewano kolędy. Wierni wzajemnie dzielili się opłatkiem i składani sobie życzenia.
O godzinie 24.00 odprawiona została Pasterka. Na zakończenie Mszy św. Ks. Proboszcz raz jeszcze złożył zgromadzonym świąteczne życzenia, a Dziecię Jezus uroczyście zostało przeniesione do żłóbka.


6 stycznia 2010r - Objawienie Pańskie
Dnia 6 stycznia obchodziliśmy Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele.
W tym dniu w Kościele utrwalił się zwyczaj święcenia kredy i kadzidła.


10 stycznia 2010r - Niedziela Chrztu Pańskiego
Dnia 10 stycznia obchodziliśmy Uroczystość Chrztu Pańskiego. W czasie Mszy św. o godz. 11.30 jedno dziecko naszej parafii przyjęło chrzest święty.
Po Mszy św., w oczekiwaniu na Mikołaja, Kolędnicy Misyjni naszej parafii przedstawili swój program. Mikołaj został powitany gromkimi brawami. 47 dzieci do lat siedmiu otrzymało paczki.


2 lutego 2010r - Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej)
Dnia 2 lutego obchodziliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego ( Matki Boskiej Gromnicznej). W trakcie Mszy Świętej poświęcono świece gromniczne, oraz odbyła się uroczysta procesja ze świecami. Procesja z płonącymi świecami jest znakiem nowego kroczenia przez życie w jedności z Jezusem i blasku Jego Ewangelii.


17 lutego 2010r. - Środa Popielcowa
W dniu 17 lutego Środą Popielcową rozpoczął się okres Wielkiego Postu. W tym dniu na wszystkich Mszach Świętych został poświęcony popiół, którym posypano głowy wiernych byśmy pamiętali, że z prochu powstaliśmy i w proch się obrócimy.

7 - 10 marca 2010r. - Rekolekcje Wielkopostne
W dniach od 7 do 10 marca w naszej parafii trwały Rekolekcje Wielkopostne, którym przewodniczył ks. Maciej Mackiewicz, wikary parafii w Raczkach. Był to czas łaski, który dał nam Bóg. Dziękujemy księdzu Maciejowi za przypomnienie wielu prawd, o których często w życiu codziennym zapominamy. Dziękujemy także księżom z Dekanatu za wytrwałą posługę w konfesjonale.


25 marca 2010r. - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
Dnia 25 marca obchodziliśmy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. W tym dniu, w którym Najświętsza Maryia Panna wypowiedziała słowa: Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa podejmując się roli Matki Syna Człowieczego, wielu wiernych naszej parafii podjęło trud Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Dzisiaj również obchodziliśmy XVIII rocznicę utworzenia Diecezji Ełckiej.


28 marca 2010r. - Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej
Dnia 28 marca Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy dla dokonania paschalnego misterium. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, którego najważniejszą częścią jest Triduum Paschalne. Wierni, zgodnie z tradycją, przynieśli do poświęcenia palmy wielkanocne. W Liturgii Słowa czytany był opis Męki Pańskiej wg św. Łukasza.

Po Mszy św. odbył się konkurs palm. Najlepsi otrzymali upominki. Wygrali wszyscy, a w nagrodę czekała ich przejażdżka bryczką konną.


31 marca 2010r. - Obchody 66 rocznicy stracenia w Suwałkach członków ruchu oporu w dniu 1.04.1944r.
Każde źdźbło trawy ma swoje miejsce na ziemi, skąd czerpie życie i siły; tak samo człowiek jest wrośnięty w kraj, z którego czerpię wiarę wespół z życiem.Joseph Conrad - wybitny angielski pisarz, marynista. Polak z pochodzenia.
W dniu 31.03.2010 roku obchodziliśmy 66 rocznicę stracenia przez niemieckich okupantów w Suwałkach 16 członków polskiego ruchu oporu. Zginęli, bo bronili swojego miejsca na ziemi.
Z tej okazji w naszej świątyni o godz. 9.00 została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył Proboszcz naszej parafii ks. Kanonik Krzysztof Krupiński. We Mszy św. udział wzięli: delegacje związków kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, harcerze, władze miasta, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk.
Po Mszy Św. uczestnicy przeszli pod Pomnik Straceń przy ul. Sejneńskiej, gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia i złożone wieńce. Ciąg dalszy uroczystości odbył się w Lesie Szwajcarskim.

Triduum Paschalne:
01 kwietnia 2010r. - Wielki Czwartek
Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Zamilkły dzwony towarzyszące nam zwykle podczas Mszy św.. Zamiast tego słuchaliśmy prostego dźwięku kołatek. Ostatnią częścią Liturgii było uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakrament do Ołtarza Wystawienia tzw. Ciemnicy.
W tym też dniu dziękowaliśmy naszym kapłanom za całoroczną posługę kapłańską i duszpasterską.
Po zakończonej uroczystości służba liturgiczna zdjęła z ołtarza obrusy.
W świątyni zapanowała cisza - wierni rozpoczęli adorację Jezusa w Ciemnicy.

 02 kwietnia 2010r. - Wielki Piątek
Wielki Piątek - dzień ukrzyżowania Pana Jezusa. Dzisiejsze obrzędy Liturgiczne rozpoczęła uroczysta procesja, podczas której kapłan modlił się leżąc przed Ołtarzem. Po Liturgii Słowa i Modlitwy Powszechnej rozpoczęła się adoracja Krzyża. Ostatnim elementem Wielkopiątkowej Liturgii było przeniesienie Jezusa Eucharystycznego do Grobu.

W ramach uroczystości Wielkiego Piątku młodzież KSM przedstawiła inscenizację Drogi Krzyżowej nawiązując do pontyfikatu Jana Pawła II - w piątą rocznicę Jego śmierci.

03 kwietnia 2010r. - Wielka Sobota
Wielka Sobota - apogeum Triduum Paschalnego.

W Wielką Sobotę - Wigilię Paschalną - przeżywaliśmy powtórnie wydarzenia będące podstawą naszej wiary. Uroczystość rozpoczęła się Liturgią Światła - poświęcenie ognia. W Liturgii Słowa usłyszeliśmy siedem czytań przedstawiających Boski plan zbawienia, którego szczytem jest Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. W trakcie Liturgii Chrzcielnej odnowiliśmy przyrzeczenia Chrztu Świętego. Ostatnim elementem obrzędów liturgicznych Wigilii Paschalnej była Eucharystia. Ta cześć liturgii jest już częścią Niedzieli Zmartwychwstania.


04 kwietnia 2010r. - Wielkanoc
W niedzielę, 04 kwietnia o godz. 6.00 została odprawiona Msza Święta Rezurekcyjna , której przewodniczył ks. Proboszcz.
Licznie zgromadzeni wierni wzięli udział w procesji wokół kościoła. Procesja Rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa.


23 kwietnia 2010r. - Uroczystości odpustowe św. Wojciecha, patrona parafii.
W dniu 23 kwietnia 2010 roku obchodziliśmy 1013 rocznicę męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, patrona wielu diecezji w Polsce, naszej diecezji ełckiej, także patrona naszej parafii.
Uroczystą Mszę Świętą odpustową prowadził ks. Henryk z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach.
W wygłoszonym słowie ks. Henryk nawiązał do życia i męczeńskiej śmierci naszego Patrona wskazując, że powinien On być dla nas wzorem do chrześcijańskiego życia.

W uroczystej procesji z darami złożono:
1. KSM - świecę - symbol Zmartwychwstałego Pana Jezusa,
2. Krąg Biblijny - Pismo Święte - znak obecności pośród nas żywego Słowa Bożego,
3. Kółka Różańcowe - różaniec - symbol wytrwałej modlitwy i zawierzenia Matce Bożej trosk naszego życia
4. Akcja Katolicka: chleb - symbol pokarmu jaki daje nam sam Pan Jezus; owoce - symbol dobrych owoców naszego życia; kwiaty - symbol wdzięczności i radości.
5. KSM - Hostię i wino - symbole eucharystyczne, które staną się prawdziwym Ciałem i prawdziwą Krwią Chrystusa Pana.


29 maja 2010r. - Pierwsza Komunia Święta dzieci.
W sobotę 29 maja grupa 34 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 po raz pierwszy w pełni uczestniczyła we Mszy Świętej. Dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.
W piątek, dzień wcześniej, dzieci w obecności rodziców po raz pierwszy w życiu przystąpiły do Spowiedzi Świętej.
Uroczystość rozpoczęła się w sobotę o godz. 10.00. Do zgromadzonych przed Kościołem dzieci wyszedł ks. Proboszcz i w uroczystej procesji wprowadził do Świątyni. Mszę Świętą koncelebrował ks. Proboszcz naszej parafii wspólnie z ks. Józefem Majewskim proboszczem z Krasnopola.
W czasie kazania ks. Proboszcz podkreślał, że jest to dzień ważny w życiu każdego dziecka. W tym dniu do serca przychodzi sam Pan Jezus.
Podczas Mszy Świętej odnowiono przyrzeczenia Chrztu Świętego. Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami dziękowały kapłanom za udzielenie I Komunii Świętej, a Pani katechetce za przygotowanie do tej ważnej w ich życiu uroczystości.

Jako pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały chleb - symbol Chleba Eucharystycznego. Nie zabrakło też wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Wszystkim dzieciom życzymy, aby zawsze kroczyły drogą Jezusa, czyli drogą prawdy, miłości i wiary, a Dobry Bóg niech ma Was zawsze w swojej opiece. Aby Wasze serca były bez skazy, a miłosierny Jezus zamieszkał w nich na zawsze. Aby ze wszystkich doświadczeń, jakie przyniesie Wam los, wychodziliście zwycięsko z Jezusem i Maryją, a każdy dzień był wspanialszy od poprzedniego. Kochajcie swoich rodziców, jak Bóg umiłował Was. Bądźcie dumni z tego, że jesteście chrześcijanami. Bądźcie uśmiechnięci i szczęśliwi jak dzisiaj.


30 maja 2010r. - Rocznica święceń kapłańskich proboszcza naszej parafii.
W dniu 31 maja ks. kanonik Krzysztof Krupiński obchodzi 24 rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji podczas koncelebrowanej Mszy Świętej o godz. 11.30 ks. Paweł - Pallotyn odprawił w intencji Jubilata Mszę Świętą dziękczynno-błagalną za otrzymane łaski oraz Boże błogosławieństwo na kolejne lata duszpasterskiej posługi.
Na zakończeni Mszy Św. grupy parafialne oraz ks. wikary złożyli Jubilatowi życzenia dalszej owocnej pracy w kapłaństwie i błogosławieństwa Bożego.


03 czerwca 2010r. - Boże Ciało
W dniu 3 czerwca obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Bożego Ciała.
Początki tego święta sięgają XIII wieku i mają związek z objawieniami św. Julianny z Cornillon, podczas których Jezus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się w 1246 roku w Liege (Belgia) a poprowadził ją biskup diecezji Liege - Robert. Zwyczaj procesji do czterech ołtarzy powstał w Niemczech w XIV wieku.

W naszej parafii Uroczystość Bożego Ciała rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 11.30, która jednocześnie była Mszą Święto rocznicową dzieci przystępujących do I Komunii Świętej w ubiegłym roku. Po Mszy Świętej kapłani niosąc Ciało Chrystusa w monstrancji i wierni na ustach z pieśniami ku czci Najświętszego Sakramentu wyruszyli w procesji do czterech ołtarzy.
W tym roku w naszej parafii procesja szła nieco inną trasą. Ołtarze rozmieszczone były:
- przy ul. Szkolnej 6,
- przy ul. Składowej 2, 4, 5
- przy krzyżu w parku (Utrata, Sejneńska),
- przy naszej świątyni,

Procesję prowadzili wspólnie: ks. Proboszcz i ks. Wikary.

Przy każdym z ołtarzy śpiewano kolejną z części pieśni Święty Boże, Święty Mocny... a kapłani czytali Ewangelię (kolejno wg. św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana ). Po odczytaniu Ewangelii kapłan błogosławił wiernych Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie.

Na zakończenie procesji, wchodząc do Świątyni, odśpiewano Te Deum Laudamus Ciebie Boga wysławiamy ...

Na rozesłanie Ks. Krzysztof Krupiński, proboszcz parafii podziękował: Panu Bogu za piękną pogodę; wiernym za przyjęcie Pana Jezusa do serca; organizatorom procesji; osobom, którzy przystroili ołtarze; dzieciom sypiącym kwiaty i wszystkim uczestnikom procesji.

Uroczystość Bożego Ciała i Krwi Chrystusa jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele. Jest to podziękowanie Jezusowi za dar Eucharystii, za to że dał nam się cały! A my? Jak często nie doceniamy tego Wielkiego Daru.

Oktawę Bożego Ciała zakończy uroczysta procesja w najbliższy czwartek. W tym też dniu, zgodnie z wielowiekową tradycja, święci się w kościele wianki przygotowane z ziół i kwiatów polnych.

5 lipca 2010r. -Pogrzeb śp. Stanisława Krupińskiego
Dnia 5 lipca (poniedziałek) o godz. 12.00 w Bazylice Mniejszej w Sejnach, pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego została odprawiona Msza św. pogrzebowa za dusze śp. Stanisława Krupińskiego - ojca ks. kanonika Krzysztofa Krupinskiego, proboszcza naszej parafii. Ciało zmarłego złożono na cmentarzu parafialnym w Sejnach.
Polecajmy miłosierdziu Bożemu duszę śp. Stanisława.

25 lipca 2010r. - Wspomnienie św. Krzysztofa patrona podróżujących i kierowców
Dnia 25 lipca obchodziliśmy wspomnienie liturgiczne św. Krzysztofa patrona podróżujących i kierowców. Po każdej Mszy św. ks. proboszcz naszej parafii błogosławił pojazdy mechaniczne.

Wszechmogący Boże, spraw, niech ci, którzy będą posługiwać się tymi pojazdami, niech ostrożnie i bezpiecznie odbywają swoje podróże i roztropnie dbają o bezpieczeństwo innych ludzi. Gdy będą się udawać do pracy lub na odpoczynek, niech w drodze zawsze towarzyszy im Chrystus.

22 sierpnia 2010r - Pożegnanie ks. wikarego Piotra Przemielewskiego.
Dekretem Biskupa Ełckiego z dnia 17 czerwca 2010 roku ks. Piotr Przemielewski, z dniem 25 sierpnia 2010r, zwolniony został ze stanowiska wikariusza naszej parafii i został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach, dekanat pw. św. Benedykta i Romualda w Suwałkach.
Dziękujemy księdzu Piotrowi za trzy lata posługi duszpasterskiej w naszej parafii.


29 sierpnia 2010r - Witamy ks. wikarego Wojciecha Kuprewicza.
Dekretem Biskupa Ełckiego z dnia 17 czerwca 2010r., z dniem 25 sierpnia 2010r. ks. Wojciech Kuprewicz został mianowany wikariuszem naszej parafii. Ksiądz Wojciech przybył do nas z parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Augustowie.
Serdecznie witamy, życzymy owocnej posługi duszpasterskiej.

14 września 2010r. - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Tradycja obchodzenia Święta Podwyższenia Krzyża Świętego sięga VI wieku. Wydarzenia tego roku związane z publicznym profanowaniem tego symbolu wszystkich chrześcijan spowodowały, że obchodziliśmy je w szczególnie podniosłym nastroju.
Po wieczornej mszy świętej odbyła się adoracja Krzyża Świętego przygotowana przez młodzież z KSM. Do domów zabraliśmy znicze - symbol Światłości Chrystusa.

 21 września 2010 r. - Relikwie Św. Ojca Pio w naszej parafii
W dniach od 15 do 23 września w regionie suwalskim odbyła się nowenna do Świętego Ojca Pio. Do naszej parafii relikwie Św. Ojca Pio przybyły dnia 21 września. O godz. 15.00, Koronką do Miłosierdzia Bożego, zgromadzeni wierni powitali relikwie świętego. Następnie odbyła się konferencja, w której ks. Marek Sobański z parafii Św. Piotra i Pawła w Suwałkach przedstawił pragnienie założenia grupy modlitewnej Św. Ojca Pio. O godz. 18.00 odprawiona została uroczysta Msza Święta. Na zakończenie wierni modlili się przy relikwiach Św. Ojca Pio i składali prośby w osobistych intencjach.

Św. Ojciec Pio (Francesco Forgione) urodził się 25 maja 1887 roku w Pietrelcini we Włoszech. 27 stycznia 1907 roku, złożył uroczyste śluby zakonne. Od września 1916 roku Ojciec Pio przebywał w klasztorze kapucynów w San Giovanni Rotondo. Był skromnym i świętobliwym kapucynem, stygmatykiem, czytający w duszach, upraszający cuda, nawracający zatwardziałych grzeszników, uzdrawiający ciała, mający zdolność bilokacji i oddziaływania na odległość, nawet na ludzi, którzy go nie znali i nie wiedzieli o jego istnieniu, Słynny ze swych spowiedzi, w których sam mówił penitentom o zapomnianych grzechach sprzed lat, nigdy nie wyznawanych. Mistyk, odprawiający Msze św. w takim napięciu modlitwy, że kto raz z nim to przeżywał - zapamiętał to na całe życie. Zmarł 23 września 1968 roku.
Papież Jan Paweł II beatyfikował Ojca Pio 2 maja 1999r i kanonizował 16 czerwca 2002r.
Liturgiczne wspomnienie świętego obchodzone jest 23 września, w rocznice jego śmierci.

21 listopada 2010 r. - Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
Dnia 21 listopada obchodziliśmy Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Ten dzień to również święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej, która w tym roku obchodziła 80-lecie swego powstania. Dla nas, dla naszego parafialnego oddziału, był to pierwszy rok naszej działalności. W tym dniu, wspólnie z KSM, braliśmy udział w liturgii mszy świętej.
Na mszy świętej o godz. 11.30 został wystawiony Najświętszy Sakrament w monstrancji. Odmówiliśmy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi.

Odwiedziny naszej strony

Polska 96,8% Polska
Stany Zjednoczone 2,3% Stany Zjednoczone

Razem:

28

Krajów
00008887
Dzisiaj: 10
Wczoraj: 14
Ten tydzień: 59
Ten miesiąc: 605
Razem: 8.887